Puzzel mee en win een prijs!

In het voorjaarsnummer van Zeeuws Weerzien over GELD staat weer een mooie puzzel (24) van Louis Kesteloo. Klik hier om de puzzel te downloaden of klik op het plaatje. Print ‘m uit en maak ‘m samen met anderen. Gezelligheid verzekerd!

Inzenden

Stuur uw oplossing inclusief uw adresgegevens vóór 16 juni 2025 naar puzzel@zeeuwsweerzien.nl of naar: Zeeuws Weerzien, Postbus 33, 4350 AA  Veere. Onder de goede inzenders verloten wij drie boeken met een Zeeuws thema, ter beschikking gesteld door ZB Bibliotheek van Zeeland.

 

Hoofdprijs

Als unieke hoofdprijs kunt u het boek ‘Niets gezien’ winnen, een thrillerdebuut van Shanna de Jong, ter beschikking gesteld door A.W. Bruna Uitgevers. Een cold case houdt een Zeeuws dorp in de greep – spanning ten top in dit boek dat half april is verschenen.

Ik mis de gezellige praatjes

Meneer De Looff koestert zijn nieuwe streekdrachtpoppen. | foto Hanneke de Vroe.

De prachtige poppen in streekdracht die Moniek Doppegieter uit Vlissingen beschikbaar stelde als hoofdprijs van puzzel 22, hebben een nieuw thuis gevonden bij meneer De Looff uit Middelburg.

 

,,Ja, ik ben gek op streekdracht, maar je ziet het tegenwoordig bijna niet meer helaas.’’ Het stel poppen is niet het eerste dat meneer De Looff heeft: zijn slaapkamer herbergt nóg een boertje en boerinnetje, maar die poppen, inmiddels 35 jaar oud, zijn gedeeltelijk kapot en kunnen niet meer staan tot zijn spijt. De nieuwe poppen krijgen een mooi plekje in de woonkamer van zijn appartement zodat hij er altijd naar kan kijken.

Meneer De Looff (80) is geboren in Middelburg. ,,Mijn moeder kwam uit Oostkapelle en liep tot haar achtste in de Walcherse kinderdracht.’’ In 1961 ging meneer de Looff werken bij het belastingkantoor in Middelburg. Na een paar jaar verkering trouwde hij op zijn 19e. Toen hij bij de belastingdienst begon, moest hij een cursus volgen van een paar jaar. ,,De eerste keer zakte ik.’’ Vanwege die cursus kreeg hij uitstel van militaire dienstplicht, maar als 21-jarige kersverse vader moest hij toch onder de wapenen. De laatste tien maanden mocht hij om ‘sociale redenen’ dienen in de COAC-kazerne in Middelburg. ,,Blij toe, want dan kon ik ’s avonds naar huis.’’ Hij werd ingedeeld als berichtenklerk-telexist. ,,Dat ging om hele functionele berichten, er stond niets teveel in.’’ Na zijn dienstplicht keerde hij naar de belastingdienst terug en op zijn 58e, na 41 dienstjaren, mocht hij met VUT.

Hangtelefoon

Zijn vrouw is inmiddels overleden en hij bezoekt graag zijn kinderen en kleinkinderen. De papieren krant van Zeeuws Weerzien leest hij helemaal en die brengt veel herinneringen naar boven. ,,Ik hou van nostalgische dingen. De laatste krant over communicatie vond ik prachtig: over oude telefooncentrales bijvoorbeeld. Ik heb zelf vroeger ook een hangtelefoon met een draaischijf in de gang gehad. Dat werden nooit lange gesprekken, want dan moest je blijven staan natuurlijk.’’

Meneer De Looff heeft geen computer, laptop, smartphone of televisie maar wel een gewone telefoon, een cd-speler en een ontvanger van de kerktelefoon. ,,Bij de Belastingdienst moest je in de beginjaren alles opschrijven, later ging dat met een typemachine en de laatste acht jaar heb ik ook met een computer moeten werken. Mensen kijken tegenwoordig altijd maar op hun telefoon. Niemand maakt meer een gezellig praatje, dat is heel jammer. Vroeger bij de kruidenier werd alles met de hand afgewogen en moest je op je beurt wachten. Tijdens het wachten werden dan allerlei nieuwtjes verteld en deed je sociale contacten op. Dat mis ik wel.’’

Prijspuzzel

Prijswinnaars puzzel 23 (januari 2025)

De juiste oplossing was: Telefooncel

De volgende goede inzenders krijgen een boekje over een Zeeuws geschiedkundig thema thuisgestuurd, ter beschikking gesteld door ZB Bibilotheek van Zeeland: P. J. de Koning, Terneuzen; K. van Rijsbergen, Roosendaal, Mevr. C. Wattel, Middelburg.

De hoofdprijs, het boek ‘Geen cent te veel hoor’, geschreven door onze hoofdredacteur Peter de Jonge en ter beschikking gesteld door uitgeverij Paard van Troje, is gewonnen door mevr. Van Zantvoort in Hansweert.

Velen van u gaven aan de streekdrachtpop, ter beschikking gesteld door Ineke Buiter uit Veere, te willen winnen. Helaas kan er maar één de gelukkige zijn en dat is na
trekking mevr. M. Wijkstra uit Vlissingen. Wij nemen contact met u op voor de overhandiging van de prijs.

De extra prijs, het nieuwste Album van de redactie van Zeeuws Weerzien met daarin een selectie van columns, ter beschikking gesteld via onze digitale nieuwsbrief (wordt ook abonnee via www.zeeuwsweerzien.nl), is gewonnen door mevr. M. Bek-Hundersmarck uit Koewacht.

Poster nummer 24 def